Otázky a odpovědi

Fotíš pouze v ateliéru nebo i venku? Co je lepší?

V zimních měsících fotím výhradně v ateliéru. Jen tak můžu maximálně omezit vnější vlivy a závislost na počasí a zároveň zabezpečit nezbytné soukromí. Pokud to počasí dovolí, fotím rád i venku – můžete si tak sami vybrat, zda dáváte přednost focení venku nebo raději v pohodlí ateliéru. Od května až do konce září je v parcích a zahradách možné pořídit nádherné fotky dětí i celých rodin a je to tak skvělou alternativou k ateliérovým fotkám. Fotografování v ateliéru, tak i focení v přírodě má své kouzlo a není tedy možné jednoznačně říct, co je lepší.

Jak dlouho fotografování trvá?

Délka samotného focení závisí především na velikosti zvoleného balíčku a většinou se pohybuje mezi 1 až 3 hodinami. Fotografování je nejkratší především u nejmenších dětí, kde jsme limitováni tím, jak dlouho se děti vydrží soustředit a bavit.

Jak dlouho dopředu je nutné se objednat?

Čím více jste flexibilní, tím později se samozřejmě můžete objednávat. Je možné, že najdeme volný termín i při objednávce pouze několik dní dopředu. Pokud si ale budete přát specifický termín (narozeniny dítěte, promoce, svatba), nebo budete mít velmi speciální přání, je lépe objednávat v řádech týdnů, někdy i měsíců dopředu.

Za jak dlouho budou moje fotografie hotové po focení?

Pořízené snímky nahrávám do týdne od focení do soukromé galerie. Vy si dle Vámi zvoleného balíčku vyberete příslušný počet fotografií a následně odesílám fotografie do tisku.

V jaké podobě fotografie dostanu?

Vybrané a vyretušované fotografie dostanete jak ve vytištěné podobě tak i uložené na CD. Navíc Vám z fotografií vytvoříme i Vaši osobní webovou stránku, díky které se lehce můžete Vašimi krásnými fotografiemi pochlubit všem přátelům a známým.

Kdy se za foceni platí?

V den focení se neplatí nic. Pouze pokud jste si vybrali služby vizážistky, tak její prace se platí.

Co mám dělat, když nemohu dorazit na domluvený termín?

Pokud onemocníte nebo se vyskytne nenadálá událost, je potřeba focení co nejrychleji zrušit. Klidně napište SMS nebo EMAIL v jakoukoliv hodinu. Rád Vás objednám na focení znovu.

Jak se připravit na focení s novorozeným miminkem?

Příprava maminky (rodičů)
Péče o sebe samou v prvních dnech po narození děťátka může být pro mnohé maminky obtížná, nestyďte se proto přijmout pomoc od přátel a rodiny tak, aby jste se mohla v největší pohodě na focení lépe připravit. Pokud je to možné, tak i takové detaily jako péče o ruce budou hrát velkou roli na fotkách. Manikůra není podmínkou, ale čisté ruce a krém určitě pomohou. Neopomeňte také péči o nohy. Mohou být zábavné při fotografování s vaším malinkým děťátkem. Make-up volte jak jste zvyklí. Vyhněte se prosím pouze lesklým pudrům a třpytkám. Jelikož rodiče často tvoří pozadí na fotkách s miminkem je vhodné, aby měli připraven pro sebe na oblečení černý top (tričko, šaty, top nebo mikinu) nedoporučuji košile s knoflíky. Dále pak něco pohodlného pro maminky tak, aby to vypadaly měkce a něžně npř. lehká tunika, volné šaty ...tatínkům zase doporučím trička bez nápisů nebo i tílko.

Jak připravit miminko
Pokud vaše děťátko spí, když přijedu, je to úžasné. Prosím, nesnažte se jej probudit. Spaní je nejlepší způsob, jak fotografovat děti v tomto věku. Když se miminko během fotografování probudí nevadí. Maminka má tak čas své děťátko nakrmit, pochovat, přebalit a vše co takový drobeček potřebuje.
Oblečení není při tomto fotografování nijak významné. Snažím se zachytit miminka ponejvíce svlečené. Pokud máte oblečení, ve kterém chcete dítě fotografovat, prosím omezte výběr oblečení na jedno, protože převlékaní děti obvykle vyruší. Vhodné jsou však nejrůznější čepičky, čelenky, kloboučky, šiltovky, a ozdoby na vlasy, stejně tak jako pro chlapce dětské motýlky nebo třeba kravaty. Veliký výběr mám ve své nabídce a vozím je běžně s sebou.
Další potřeby které je vhodné mít po ruce během fotografování jsou: látkové pleny, náhradní plínky, vlhčené ubrousky, jendorázové přebalovací podložky, oblíbená deka …

Jak připravit místnost
Pře mým příjezdem přitopte trochu více než jste zvyklí. Děťátko se bude fotit ponejvíce svlečené, tudíž příjemné teploučko napomůže jeho pohodě při fotografování. Váš domov bude kulisou pro mnohé z vašich fotografií, proto budu chodit po domě hledat to nejlepší místo a světlo. Obvykle využívám tyto místnosti: obývací pokoj, jídelnu, dětský pokoj nebo i ložnici. V ložnici rodičů často používám pro fotografování postel.

Kdy fotit těhulku – maminku s bříškem?

Dobrá doba je někdy kolem 32 týdne. Preferuji toto období, protože bříško je již krásně kulaté a maminky se obvykle ještě cítí vcelku dobře. Záleží však vždy na mamince samotné, jak jí to vyhovuje, také pokud je to její druhé nebo další těhotenství může být bříško hodně kulaté už dříve. Dopředu je také dobré udělat si představu o tom, zda chcete fotky z ateliéru nebo upřednostníte focení venku. Jestli se tohoto focení bude účastnit i otec děťátka nebo sourozenci.

Kdy je nejvhodnější čas na fotografování dětí?

  • U novorozeňátek Ideální věk na fotografování nejmenších miminek je od příchodu z porodnice do 14 dnů od narození. Proto je vhodné domluvit si termín ještě v těhotenství nebo volejte přímo z porodnice. Rád si objednávky přizpůsobím podle Vás.
  • Větší miminka od 3 měsíců do 1 roku Nejlepší věk na focení větších miminek je cca od 3. měsíců, kdy se pokoušejí pást koníčky a umějí se krásně usmát. Ve věku kolem 10 měsíců umějí děti samostatně sedět, takže je možné je fotografovat i v jiných polohách něz na bříšku nebo na zádech. Později lze zachytit první samostané krůčky nebo je možné vyfotografovat dítě právě na jeho první narozeniny.
  • Děti od jednoho roku Tyto děti už většinou umějí samostatně stát a chodit, takže motivy a rekvizity přizpůsobuji dětem na míru.
  • Děti od tří let a výše U těchto dětí se snažím zachytit jejich povahu a vkus. U holčiček jejich princeznovské období. U chlapců se možné se domuvit na fotografování jejich koníčků nebo sportu, kterému se věnují. Ideální je vzít dětem domacího mazlíčka jako je malý pejsek, kočička nebo králíček.

Co si s sebou vzít na focení?

  • Oblečení pro rodinnou fotografii Je vhodné celou rodinu sladit do stejných barev. Ideální je černá a bílá barva nebo kombinace těchto dvou barev. U dětí není podmínkou. Dále jsou vhodné rifle. Trička je lepší vybírat bez reklamní nápisů a různých aplikací.
    Pro maminky a holčičky doporučuji letní šaty různé sukýnky a ozdůbky – náramky na ruku, náhrdelníky, náušnice, sponky do vlasů.
  • Oblečení pro nastávající maminku Vhodné jsou různá bolérka, které odkrývají bříška. Stejně tak i přiléhavé trička na ramínka nebo košile, které se dají pod bříškem zavázat. Vhodné jsou dříny, které maminka nosila ještě před těhotenství nebo těhotenské lacláče. Nevhodné jsou těhotenské kalhoty s širokým pásem na bříško. Hlavně nezapomeňte vzít tatínka a dobrou náladu.
  • Oblečení dětem Dětem vemte více věci na převlečení. Holčičkám nejvíce sluší šatičky, různé háčkované kloboučky a čepičky. Klukům pak rifle a košile, vhodné jsou i bekovky, dětské kravaty. Nezapoměntě dětem vzít jejich oblíbenou hračku. Je možné se domluvit i na některých rekvizitách jako jsou dětské retro kočárky atd.

Kdo je v ateliéru při focení přítomen?

Při focení jsme přítomen pouze fotograf. Pokud se fotí portréty neboje potřeba služeb vizážistky, tak je u foceni ještě i ona.

Co vzít s sebou při focení portrétů, můžu mít make-up (ženy)?

Na focení je ideální přijít nenalíčená, pleť je odpočinutá a make-up je potom dokonalý. Pokud by jste se necítila jít bez make-upu, alespoň vynechejte řasy. Omytá hlava je základ, vlasy se krásně lesknou. Vizážistka si s Vaším účesem poradí, ale pokud příjdete rovnou od kadeřnice, je to velké plus. Hezky také vypadají nalakované nehty na rukou i nohou v červené nebo růžové barvě. Nezapomeňte si depilovat tělo a upravit obočí. S pletí je jasné, že zázraky musíme udělat my - retuší. Dodržujte pitný režim - pleť je pak svěží a nepůsobí unaveně. S sebou si vemte všechny oblíbené hadříky a botky, v kterých se budete chtít vyfotit. Nezapomeňte, čím odvážnější modely, tím zajímavější fotky. Takže nezapomeňte na pěkné prádlo, košilky, podvazky, korzety, šperky, lodičky a vše, co dělá ženu ženou.

Líbí se mi černobílé fotky, budu muset platit něco navíc?

Úprava snímků do jakékoliv barvy (plně barevná, černobílá, sépiová či něžné barvy „Art Color“) patří do základní grafické úpravy, nebudete platit nic navíc.

Mohu věnovat focení jako dárek?

Ano, můžete si objednat dárkový poukaz, který má platnost 12 měsíců od data věnování.

Nevím co dát partnerovi, manželovi atd. jako dárek?

Z Vašich vybraných snímků Vám mohu vytvořit originální dárky, které jistě potěší Vaše blízké víc než cokoliv jiného. (foto-kalendář, hrneček nebo polštářek s fotkou, krásně zarámovaný obraz, fotokniha a mnoho dalších…)

Jak a kdy si vyberu fotografie?

Osobně pro Vás vyberu ty nejpovedenější fotografie a dodám Vám již jejich zúžený počet, ze kterého si sami zvolíte pro Vás ty nejkrásnější snímky. Jelikož již mám spoustu zkušeností, oko profesionála a vy tím ušetříte spoustu času